Diabetes Self-Management Articles

These articles cover a wide range of subjects, from the most basic aspects of diabetes care to the nitty-gritty specifics.

Links not loading properly?

Some of our pages use Portable Document Format (PDF) files, which require Adobe Acrobat Reader. To download Acrobat Reader for free, visit www.adobe.com.

Sign up for our weekly e-mail newsletter and receive a FREE GIFT! Enter your e-mail below.

Learn more

Learn more about diabetes

Links to help you learn more about diabetes.

Ask a diabetes expert
Other diabetes resources
Browse article topics

 

Savvy Shopping Habits

Return to Article

SUPPLEMENTARY CONTENT

by Patti Geil, MS, RD, CDE, FADA, and Alissa Heizler, RD, CDE

We all know who they are: those savvy shoppers who cruise into the grocery store and somehow get their shopping done quickly, without doubling back for forgotten items or gasping at the checkout register because they’ve spent more than they intended. How do they do it? And more important, how can you be more like them?

Here, divulged for the first time, are four habits of savvy shoppers that can change your grocery shopping experience for life!

  • Savvy shoppers shop alone. Extra people mean extra impulse items in the shopping cart and a higher bill at the checkout counter. Grocers place sugary snacks and cereals at the eye level of children sitting in the cart to encourage impulse buys.
  • Savvy shoppers shop after eating. Everything looks good when you’re hungry. Avoid letting your stomach do the thinking by having a small snack before you shop, or delaying your shopping until after a meal.
  • Savvy shoppers shop from a list. If you shop without a list, you are more apt to make impulse buys. Picking up an extra two or three items each shopping trip can add up to $5 to $10 a week or between $250–$500 per year!
  • Savvy shoppers use unit prices. To compare the prices of different brands and package sizes, check out the unit price, which is often found on a small tag just below the item on the display shelf. The unit price tells you how much an item costs per pound, ounce, or other unit of weight or volume. Often, larger packages will cost less per unit than smaller packages of the same item.

 

 

Return to Being Supermarket Savvy

More articles on Nutrition & Meal Planning
More articles on Money Matters

 

 


Statements and opinions expressed on this Web site are those of the authors and not necessarily those of the publishers or advertisers. The information provided on this Web site should not be construed as medical instruction. Consult appropriate health-care professionals before taking action based on this information.

 

 

Hype or Healthy? Ezekiel Bread and Whey Protein
Last week I mentioned two popular food items: chia pudding and bulletproof ... Blog

Take Part in the Big Blue Test!
American Diabetes Month is right around the corner, which can only mean one... Blog

Can Grapefruit Juice Prevent Weight Gain, Increase Insulin Sensitivity?
Since the 1930's, one fad diet after another has hit the scene touting gr... Blog

If you have Type 2 diabetes, how do you know when it's time to begin taking insulin? Get tip


Blood Glucose Self-Monitoring — Part 3: Smart Monitoring

10 Keys to Long-Term Weight Loss

Take Your Best Shot: Stay Up to Date on Vaccines

Complete table of contents
Get a FREE ISSUE
Subscription questions